
Néhány prompt, és bárkiből digitális művész, író vagy költő lehet. Csak bepötyögsz néhány utasítást az AI-nak, és pár pillanat múlva előtted van egy lenyűgöző kép, egy vers, vagy akár egy komplett novella. De vajon ki az így elkészült mű jogtulajdonosa? És mi van akkor, ha egy kicsit belenyúlsz, finomítasz rajta, esetleg teljesen újragyúrod? A szerzői jogok szempontjából ez egy elég ingoványos terep, de az Egyesült Államokban most úgy tűnik, kicsit tisztább lett a kép.
Az amerikai szerzői jogi hivatal (USCO) nemrégiben kimondta: ha egy ember jelentősen hozzájárul egy mesterséges intelligencia által generált műhöz, akkor azt akár szerzői jog is védheti. De mit jelent a „jelentős hozzájárulás”? Hol a határ az MI által létrehozott és az emberi kreativitás között? És vajon nálunk, Magyarországon vagy az Európai Unióban mit mondanak erről a törvények? Nézzük meg közelebbről!
Mi történik az USA-ban?
Az USCO nemrégiben kiadott egy útmutatót, amely szerint az emberi szerzők által módosított AI alkotások szerzői jogi védelmet kaphatnak. Tehát, ha a szerző jelentős mértékben hozzájárul a legenerált anyaghoz, akkor az már emberi alkotásnak minősülhet, és így védelmet élvezhet. Az USCO hangsúlyozza, hogy minden esetet egyedileg kell megvizsgálni. Fontos lesz, hogy a bejelentők pontosan jelezzék, mely részeket hozta létre az MI, és melyeket az ember.
És mi a helyzet itthon a szerzői jogok terén?
Itthon is egyre többet beszélünk arról, hogy mi legyen az MI által készített művek jogi státusza. A magyar jogszabályok szerint jelenleg csak természetes személy lehet szerző, így az önállóan MI által létrehozott alkotások nem részesülnek szerzői jogi védelemben. Azonban, ha egy ember aktívan részt vesz az alkotási folyamatban – például az MI által generált tartalmat jelentősen módosítja vagy továbbfejleszti –, akkor az így létrejött mű már védelmet élvezhet.
Fontos megjegyezni, hogy az MI rendszerek gyakran hatalmas mennyiségű adatból tanulnak, amelyek között szerzői jog által védett művek is lehetnek. Ez felveti a kérdést, hogy az ilyen adatok felhasználása során sérülnek-e a szerzői jogok. Az Európai Unióban jelenleg is dolgoznak egy átfogó MI szabályozáson, amely többek között ezt a kérdést is igyekszik rendezni.
Még kérdéses a szerzői jogok helyzete
Mind az USA-ban, mind Magyarországon folyik a vita arról, hogyan kezeljük az MI által létrehozott alkotásokat a szerzői jog szempontjából. A jelenlegi álláspont szerint, ha egy ember jelentős mértékben hozzájárul az MI által generált műhöz, akkor az már szerzői jogi védelmet élvezhet. Azonban az önállóan MI által létrehozott alkotások esetében továbbra is kérdéses a jogi védelem. Ahogy az MI technológia fejlődik, valószínűleg a jogi keretek is folyamatosan változni fognak, hogy lépést tartsanak az új kihívásokkal.